Wrocław Medical Center

Ginekologia onkologiczna.

Do złośliwych nowotworów kobiecych narządów rozrodczych zaliczamy: raka endometrium, raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy oraz raka jajnika. Wczesne rozpoznanie choroby jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających szanse na całkowite wyleczenie. Obecnie wiele schorzeń z ginekologii onkologicznej możemy wykryć w bardzo wczesnych stadiach w fazie „przednowotworowej” poprzez regularne wykonywanie odpowiednich badań.

 

W WMC dzielimy się z Państwem wiedzą na temat aktualnej profilaktyki w ginekologii onkologicznej, wykonujemy niezbędne badania diagnostyczne oraz kwalifikujemy do odpowiedniego leczenia onkologicznego zgodnie z europejskimi i światowymi rekomendacjami towarzystw naukowych.

lekarz, połóżnik

Specjaliści

Specjalista z położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.

Zakres wykonywanych zabiegów i badań

lekarz

dr n. med. Piotr Lepka

POŁOŻNIK / GINEKOLOG / GINEKOLOG ONKOLOG

Septoplastyka – operacja korekcyjna skrzywionej przegrody nosa.

Celem zabiegu jest poprawa drożności nosa w wyniku usunięcia skrzywionych chrzęstno-kostnych fragmentów przegrody nosa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu miejscowym. Stosuje się techniką wewnątrznosową, tzn.  że nacięcia dokonuje się na granicy skóry i błony śluzowej w jamie nosa, a blizna nie jest potem widoczna. Pod koniec zabiegu zakładane są szwy na wykonane nacięcie oraz separatory na przegrodę nosa. Po zabiegu do przewodów nosowych zakładane są opatrunki, które znacznie utrudniają oddychanie nosem. Opatrunki są usuwane po 2 dniach od zabiegu. Okres rekonwalescencji trwa około trzech tygodni, należy wtedy wstrzymać się od wysiłków fizycznych, dźwigania czy gorących kąpieli, należy również unikać spożywania gorących potraw.

Zabieg usunięcia macicy jest jednym z najczęściej wykonywanych chirurgicznych zabiegów ginekologicznych. Wskazaniami do histerektomii, poza chorobami nowotworowymi narządów rodnych, są mięśniaki macicy, nieprawidłowe krwawienia z macicy, wypadanie narządów miednicy mniejszej oraz endometrioza. Wewnętrzny narząd rodny kobiety składa się z macicy, jajników oraz jajowodów. Natomiast anatomicznie macicę możemy podzielić na trzon macicy oraz szyjkę. Wyróżniamy następujące rodzaje usunięcia macicy: całkowite (trzon wraz z szyjką), częściowe-nadszyjkowe (usunięcie samego trzonu macicy z pozostawieniem szyjki), usunięcie macicy z jajowodami oraz usuniecie macicy z jajnikami i jajowodami (przydatkami) Wybór pomiędzy rodzajem usunięcia macicy zależy od wskazań do zabiegu operacyjnego. Zabieg usunięcia macicy można wykonać z trzech dostępów chirurgicznych: klasycznego tzw. „na otwarto”, przezpochwego lub laparoskopowego. Zabieg usunięcie macicy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.  W przypadku zabiegu wykonanego drogą laparoskopowego i przezpochwowego pacjentka opuszcza szpital w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu, natomiast po zabiegu klasycznym wypis do domu możliwy jest w 3 lub 4 dobie. Całkowity powrót do zdrowie po histerektomii brzusznej zajmuje około 6 do 8 tygodni, natomiast po histerektomii pochwowej lub laparoskopowej jest znacznie krótszy. W tym czasie należy jak najwięcej odpoczywać i nie podnosić niczego ciężkiego, np. toreb z zakupami, ponieważ mięśnie brzucha i otaczające tkanki potrzebują czasu, aby się zagoić.

FAQ

Jak się przygotować do kolposkopii?

Zaleca się powstrzymanie od współżycia oraz przerwanie przyjmowania leków dopochwowych na co najmniej 48 godzin przed badaniem.

 

Na kolposkopię pacjentka nie może zgłosić się w trakcie miesiączki, gdyż uniemożliwia to prawidłowe wykonanie badania.

Jak przygotować się do histeroskopii diagnostycznej?

Histeroskopii nie przeprowadza się w trakcie miesiączki, zaplanuj wizytę najlepiej w pierwszej fazie cyklu miesięcznego. W przypadku objawów infekcji intymnej skontaktuj się z lekarzem celem leczenia przed planowanym zabiegiem. Nie zaleca się stosowania irygacji, używania tamponów lub przyjmowania leków dopochwowych przez 24 godziny przed histeroskopią.

Jak często wykonuje się cytologię?

Zgodnie z zaleceniami polskiego programu profilaktycznego cytologie wykonujemy od 25 do 69 roku życia co 3 lata. Od 30 roku życia Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca połączenie cytologii i testu na obecność na wirusa brodawczaka ludzkiego- HPV (ang. Human Papiloma Virus), który jest przyczyną blisko 99% stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy. Prawidłowy wynik cytologii i negatywny test na obecność na wirusa HPV pozwala wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnym badaniem do 5 lat. Podążając za najnowszymi trendami europejskimi i dynamicznym rozwojem profilaktyki raka szyjki macicy, nasi specjaliści rekomendują ( u pacjentek nie szczepionych na HPV w przeszłości) wykonanie po 25 roku życia cytologii i testu na wirusa HPV. W przypadku ujemnego wyniku testu na HPV zalecamy wykonanie szczepienia ochronnego przeciw HPV i tym samym zmniejszenie ryzyka rozwoju raka szyjki macicy o 80%. Szczepienie jest zarejestrowane aż do 45 roku życia. Po więcej informacji na konsultację z naszymi specjalistami.