Wrocław Medical Center

Ginekologia.

W WMC zajmujemy się szerokim spektrum schorzeń ginekologicznych, między innymi: chorobami infekcyjnymi sromu i pochwy, chorobami przenoszonymi drogą płciową Diagnozujemy i leczymy nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, polipy jamy macicy, polipy szyjki macicy, mięśniaki macicy oraz endometriozę. Wykonujemy badania ultrasonograficzne narządu rodnego 2D/3D. Dobieramy najodpowiedniejszą metodę antykoncepcji oraz pomagamy kobietom w okresie menopauzy dostosować prawidłową terapię hormonalną. Prowadzimy działania profilaktyczne z zakresu badań przesiewowych, szczepień HPV oraz diagnostyki i leczenia patologii w obrębie szyjki macicy.

uzg

Specjaliści

lekarz

dr n. med.
Piotr Lepka

POŁOŻNIK / GINEKOLOG / GINEKOLOG ONKOLOG

Specjalista z położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.

Absolwentka Kijowskiego Uniwersytetu Medycyny Ludowej.

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu w Katowicach – wydział Lekarski.

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Posiadam doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Zakres wykonywanych zabiegów i badań

To małoinwazyjna metoda endoskopowa, powszechnie wykorzystywana w ginekologii. Służy do bezpośredniego obrazowania kanału szyjki i jamy macicy, a także ujść jajowodowych. Histeroskop, w postaci małej, wąskiej kamery podłączonej do źródła światła, wprowadza się przez pochwę do kanału szyjki i jamy macicy, którą następnie wypełnia się roztworem soli fizjologicznej. Umożliwia to ocenę kształtu jamy macicy wraz z błoną śluzową oraz weryfikację zmian, o niejasnym charakterze w badaniu ultrasonograficznym. Wrocław Medical Center dysponuje jednym z najcieńszych histeroskopów diagnostycznych dostępnych na rynku 2,9mm oraz 4 mm, co powoduje, że zabieg może być wykonany bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym, po podaniu leków przeciwbólowych do szyjki macicy. Dodatkowo, istnieje także możliwość wprowadzenia kleszczyków biopsyjnych do pobrania wycinka z podejrzanej zmiany. Tak pobrany podczas badania wycinek przekazywany jest do badania, które ma określić charakter niepokojącej zmiany.

Histeroskopia jest bezpieczną metodą diagnostyczną narządu rodnego a po zabiegu pacjentka może wrócić do normalnego funkcjonowania praktycznie od razu, pamiętając jedynie, że do czasu ustąpienia plamienia z dróg rodnych nie zalecamy kąpieli w gorącej wodzie, współżycia  oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Histeroskopia operacyjna to małoinwazyjna metoda endoskopowa służąca do usuwania większych zmian w obrębie jamy macicy takich jak polipy, mięśniaki lub przegroda macicy. Z uwagi na większe rozmiary histeroskopu operacyjnego, zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym w asyście anestezjologicznej. Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu pobyt w klinice trwa około 3-4 godzin, a powrót do normalnego funkcjonowania jest bardzo krótki. W okresie po zabiegu przez kilka dni, zwykle do ustąpienia plamienia z dróg rodnych nie zalecamy kąpieli w gorącej wodzie, współżycia oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zabieg usunięcia macicy jest jednym z najczęściej wykonywanych chirurgicznych zabiegów ginekologicznych. Wskazaniami do histerektomii, poza chorobami nowotworowymi narządów rodnych, są mięśniaki macicy, nieprawidłowe krwawienia z macicy, wypadanie narządów miednicy mniejszej oraz endometrioza. Wewnętrzny narząd rodny kobiety składa się z macicy, jajników oraz jajowodów. Natomiast anatomicznie macicę możemy podzielić na trzon macicy oraz szyjkę. Wyróżniamy następujące rodzaje usunięcia macicy: całkowite (trzon wraz z szyjką), częściowe-nadszyjkowe (usunięcie samego trzonu macicy z pozostawieniem szyjki), usunięcie macicy z jajowodami oraz usuniecie macicy z jajnikami i jajowodami (przydatkami) Wybór pomiędzy rodzajem usunięcia macicy zależy od wskazań do zabiegu operacyjnego. Zabieg usunięcia macicy można wykonać z trzech dostępów chirurgicznych: klasycznego tzw. „na otwarto”, przezpochwego lub laparoskopowego. Zabieg usunięcie macicy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.  W przypadku zabiegu wykonanego drogą laparoskopowego i przezpochwowego pacjentka opuszcza szpital w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu, natomiast po zabiegu klasycznym wypis do domu możliwy jest w 3 lub 4 dobie. Całkowity powrót do zdrowie po histerektomii brzusznej zajmuje około 6 do 8 tygodni, natomiast po histerektomii pochwowej lub laparoskopowej jest znacznie krótszy. W tym czasie należy jak najwięcej odpoczywać i nie podnosić niczego ciężkiego, np. toreb z zakupami, ponieważ mięśnie brzucha i otaczające tkanki potrzebują czasu, aby się zagoić.

Zabieg elektrokonizacji wykonuje się w przypadku stwierdzenia zmian patologicznych zmian  szyjki macicy. Do tej procedury wykorzystuję się specjalną cienką pętlę drucianą, przez którą przepływa prąd elektryczny powodując cienką warstwę nieprawidłowej tkanki. Usunięty fragment szyjki macicy zostanie wysłany do dokładnego badania histopatologicznego oceniającego mikroskopowe granice wycięcia.

Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym a pobyt w klinice trwa około 3-4 godzin. To normalne, że przez kilka dni występują niewielkie skurcze macicy i plamienie z dróg rodnych. Nie zaleca się przez okres 4 tygodni irygacji pochwy, używania tamponów oraz współżycia, należy pamiętać o ograniczeniu swojej aktywności fizycznej, w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Pacjentka może przyjmować leki, ale tylko te przepisane przez lekarza, ponieważ Aspiryna lub inne leki przeciwbólowe mogą nasilać krwawienie.

W przypadku pojawienia niepokojących objawów takich jak: krwawienie ze skrzepami, wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, gorączka lub silne bóle brzucha należy skontaktować się z klinika lub bezpośrednio z lekarzem wykonującym zabieg.

Laparoskopia zwana również „operacją przez dziurkę od klucza” jest rodzajem chirurgii endoskopowej, która umożliwia wykonywanie procedur medycznych w obrębie jamy brzusznej
i miednicy mniejszej poprzez małe nacięcia w powłokach przedniej ściany jamy brzusznej.

Przez 10mm nacięcie w okolicy pępka wprowadza się optykę laparoskopu, która jest połączona z zewnętrznym źródłem światła, dzięki czemu wnętrze jamy brzusznej jest oświetlone. Obraz przekazywany jest do kamery podłączonej do dystalnej części optyki poprzez soczewki laparoskopu i prezentowany jest na ekranie monitora. Kolejnym etapem jest wdmuchiwanie dwutlenku węgla do jamy otrzewnowej celem wytworzenia odmy, dzięki której powstaje przestrzeń wizualno-robocza do bezpiecznego poruszania się w obrębie jamy brzusznej. Następnie wprowadza się trokary robocze (5-10mm rurki), przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne. W porównaniu z klasyczną otwartą chirurgią, zabiegi małoinwazyjne charakteryzują się mniejszą ilością powikłań okołooperacyjnych, mniejszym zapotrzebowaniem na środki przeciwbólowe, zmniejszoną utratą krwi, dużo lepszym efektem kosmetycznym jak również krótszym czasem hospitalizacji.

Zabieg chirurgicznej konizacji szyjki macicy wykonuje się w przypadku stwierdzenia patologicznych zmian szyjki macicy. Do usunięcia zmian na szyjce chirurg używa skalpela chirurgicznego wycinając duży kawałek szyjki macicy w kształcie stożka. W tkacie zabiegu mogą zaistnieć okoliczności do założenia szwów chirurgicznych na szyjkę macicy zabezpieczających przed krwawieniem.

Usunięty fragment szyjki macicy zostanie wysłany do dokładnego badania histopatologicznego oceniający mikroskopowe granice wycięcia.

Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym a pobyt w klinice trwa około 3-4 godzin. To normalne, że przez kilka dni występują niewielkie skurcze macicy i plamienie z dróg rodnych. Nie zaleca się przez okres 4 tygodni irygacji pochwy, używania tamponów oraz współżycia, należy pamiętać o ograniczeniu swojej aktywności fizycznej, w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Pacjentka może przyjmować leki, ale tylko te przepisane przez lekarza, ponieważ Aspiryna lub inne leki przeciwbólowe mogą nasilać krwawienie.

W przypadku pojawienia niepokojących objawów takich jak: krwawienie ze skrzepami, wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu, gorączka lub silne bóle brzucha należy skontaktować się z klinika lub bezpośrednio z lekarzem wykonującym zabieg.

FAQ

Jak często należy chodzić na wizytę do ginekologa?

Kontrolna wizyta ginekologiczna powinna odbywać się co 12 miesięcy, nawet jeżeli kobieta nie ma żadnych dolegliwości i czuje się świetnie. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów takich jak: nieprawidłowa wydzielina pochwowa, zmiana charakteru krwawienia miesiączkowego, krwawienia śródcykliczne, krwawienia i plamienia po menopauzie, bolesne współżycie, dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej lub inne niepokojące objawy są wskazaniem do zgłoszenia się na wizytę ginekologiczną.

Jak często wykonuje się cytologię?

Zgodnie z zaleceniami polskiego programu profilaktycznego cytologie wykonujemy od 25 do 69 roku życia co 3 lata. Od 30 roku życia Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca połączenie cytologii i testu na obecność na wirusa brodawczaka ludzkiego- HPV (ang. Human Papiloma Virus), który jest przyczyną blisko 99% stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy. Prawidłowy wynik cytologii i negatywny test na obecność na wirusa HPV pozwala wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnym badaniem do 5 lat. Podążając za najnowszymi trendami europejskimi i dynamicznym rozwojem profilaktyki raka szyjki macicy, nasi specjaliści rekomendują ( u pacjentek nie szczepionych na HPV w przeszłości) wykonanie po 25 roku życia cytologii i testu na wirusa HPV. W przypadku ujemnego wyniku testu na HPV zalecamy wykonanie szczepienia ochronnego przeciw HPV i tym samym zmniejszenie ryzyka rozwoju raka szyjki macicy o 80%. Szczepienie jest zarejestrowane aż do 45 roku życia. Po więcej informacji na konsultację z naszymi specjalistami.

Szczepienie na HPV kiedy je wykonać?

Najlepszym momentem wykonania szczepienia ochronnego jest wiek pomiędzy 11 a 14 rokiem życia zarówno dla dziewczynek jak i chłopców z obowiązującym schematem 2-dawkowym. Powyżej 15 roku życia zalecane jest schemat 3-dawkowy. Bezpieczeństwo szczepionki zostało przebadane i udowodnione w wielu badaniach naukowych, a amerykańska agencja do spraw żywności i leków FDA (ang. Food and Drug Administration) rekomenduje szczepienie do 45 roku życia.

Jak przygotować się do histeroskopii diagnostycznej?

Histeroskopii nie przeprowadza się w trakcie miesiączki, zaplanuj wizytę najlepiej w pierwszej fazie cyklu miesięcznego. W przypadku objawów infekcji intymnej skontaktuj się z lekarzem celem leczenia przed planowanym zabiegiem. Nie zaleca się stosowania irygacji, używania tamponów lub przyjmowania leków dopochwowych przez 24 godziny przed histeroskopią.