Zabieg usunięcia macicy jest jednym z najczęściej wykonywanych chirurgicznych zabiegów ginekologicznych. Wskazaniami do histerektomii, poza chorobami nowotworowymi narządów rodnych, są mięśniaki macicy, nieprawidłowe krwawienia z macicy, wypadanie narządów miednicy mniejszej oraz endometrioza.
Wewnętrzny narząd rodny kobiety składa się z macicy, jajników oraz jajowodów.
Natomiast anatomicznie macicę możemy podzielić na trzon macicy oraz szyjkę. Wyróżniamy następujące rodzaje usunięcia macicy: całkowite (trzon wraz z szyjką), częściowe-nadszyjkowe (usunięcie samego trzonu macicy z pozostawieniem szyjki), usunięcie macicy z jajowodami oraz usuniecie macicy z jajnikami i jajowodami (przydatkami)
Wybór pomiędzy rodzajem usunięcia macicy zależy od wskazań do zabiegu operacyjnego.
Zabieg usunięcia macicy można wykonać z trzech dostępów chirurgicznych: klasycznego tzw. „na otwarto”, przezpochwego lub laparoskopowego.
Zabieg usunięcie macicy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym.
W przypadku zabiegu wykonanego drogą laparoskopowego i przezpochwowego pacjentka opuszcza szpital w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu, natomiast po zabiegu klasycznym wypis do domu możliwy jest w 3 lub 4 dobie.
Całkowity powrót do zdrowie po histerektomii brzusznej zajmuje około 6 do 8 tygodni, natomiast po histerektomii pochwowej lub laparoskopowej jest znacznie krótszy.
W tym czasie należy jak najwięcej odpoczywać i nie podnosić niczego ciężkiego, np. toreb z zakupami, ponieważ mięśnie brzucha i otaczające tkanki potrzebują czasu, aby się zagoić.