Wrocław Medical Center

Laryngologia.

Odczuwają Państwo nieprzyjemne dolegliwości uszu, nosa, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, obwodowego narządu równowagi? Zapraszamy do WMC, gdzie oferujemy kompleksową diagnostykę oraz leczenie schorzeń laryngologicznych u dzieci i dorosłych.

 

Badanie laryngologiczne odbywa się przy użyciu klasycznego instrumentarium oraz przy użyciu optyk endoskopowych – tor wizyjny umożliwia wizualizację badanych elementów na ekranie monitora oraz archiwizację fotograficzną badania. Badanie endoskopowe w większości przypadków nie jest bolesne, jednak w przypadku odczuwania przez pacjenta dyskomfortu w czasie badania używamy środek miejscowo znieczulający (mali pacjenci rutynowo badani są po zastosowaniu środka miejscowo znieczulającego). Zapraszamy!

Specjaliści

Specjalista otorynolaryngologii oraz audiologii i foniatrii

Członek Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Absolwentka wydziału lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Lekarz w trakcie specjalizacji z otorynolaryngologii

Zajmuję się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń gardła, uszu, nosa, zatok przynosowych, krtani, ślinianek.

lek. Agata Maliszewska

lekarz

Zakres wykonywanych zabiegów i badań

Adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego migdałka)

Zabieg polega na usunięciu przerośniętej tkanki adenoidu z nosogardła z dojścia przez jamę ustną.  Dla bezpieczeństwa pacjenta zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, co zapewnia również precyzję wykonania zabiegu. Kwalifikacja odbywa się na podstawie badania endoskopowego nosogardła i oceny stopnia obturacji. Zabieg w większości przypadków wykonywany jest u dzieci, sporadycznie zdarza się konieczność usunięcia przetrwałego migdałka gardłowego u dorosłych pacjentów. Po zabiegu konieczne jest wstrzymanie się od wysiłków fizycznych nawet przez okres  3 tygodni. Zastosowanie diety niedrażniącej zaleca się przez okres kilku dni. Zabieg adenotomii polega na usunięciu przerośniętej tkanki migdałka gardłowego i nie jest zabiegiem doszczętnym, dlatego też sporadycznie tkanka chłonna w nosogardle może odrastać, szczególnie jako efekt częstych infekcji górnych dróg oddechowych.

Tonsillotomia/tonsillectomia – przycięcie lub wycięcie migdałków podniebiennych.

W trakcie zabiegu redukuje się przerośniętą tkankę migdałków podniebiennych(tonsillotomia) lub usuwa migdałki w całości zewnątrztorebkowo (tonsillectomia). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. U dorosłych, w przypadku przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego, można wykonać zabieg w znieczuleniu miejscowym. W przypadku młodszych dzieci (4-5 letnich), u których problemem jest głównie wielkość migdałków podniebiennych przeprowadza się zabieg tonsillotomii. U dzieci starszych i dorosłych, gdy wskazaniem do zabiegu są częste anginy, ropnie czy nacieki okołomigdałkowe wykonuje się tonsillectomię. Zabieg przeprowadza się metodą klasyczną. Po zabiegu konieczne jest wstrzymanie się od wysiłków fizycznych, dźwigania, unikanie gorących kąpieli przez okres 3 tygodni oraz unikanie potraw gorących, kwaśnych lub pikantnych.

Adenotonsillotomia / adenotonsillectomia – usunięcie migdałka gardłowego i przycięcie lub wycięcie migdałków podniebiennych. Przerost migdałków bocznych bardzo często współistnieje z przerostem migdałka gardłowego.

W czasie zabiegu usuwa się przerośniętą tkankę migdałka gardłowego oraz przycina lub wycina migdałki podniebienne w znieczuleniu ogólnym.

Septoplastyka – operacja korekcyjna skrzywionej przegrody nosa.

Celem zabiegu jest poprawa drożności nosa w wyniku usunięcia skrzywionych chrzęstno-kostnych fragmentów przegrody nosa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu miejscowym. Stosuje się techniką wewnątrznosową, tzn.  że nacięcia dokonuje się na granicy skóry i błony śluzowej w jamie nosa, a blizna nie jest potem widoczna. Pod koniec zabiegu zakładane są szwy na wykonane nacięcie oraz separatory na przegrodę nosa. Po zabiegu do przewodów nosowych zakładane są opatrunki, które znacznie utrudniają oddychanie nosem. Opatrunki są usuwane po 2 dniach od zabiegu. Okres rekonwalescencji trwa około trzech tygodni, należy wtedy wstrzymać się od wysiłków fizycznych, dźwigania czy gorących kąpieli, należy również unikać spożywania gorących potraw.

Konchoplastyka – plastyka małżowin nosowych dolnych.

Jest to prosty, mało inwazyjny zabieg laryngologiczny, który polega na redukcji objętości śluzówki małżowin nosowych, przede wszystkim dolnych. Zabieg wykonuje się głównie w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym. Wykorzystuje się w tym celu metodę podśluzówkowej termoablacji. Zabieg ten wykonuje się między innymi w przewlekłych stanach zapalnych zarówno alergicznych, jak i infekcyjnych, których konsekwencją jest właśnie przerost małżowin nosowych. Trwałe efekty zabiegu odczuwalne są już po zaledwie dwóch tygodniach, natomiast pacjent po zabiegu nie powinien się przemęczać, unikać gorących kąpieli jak i pracy w pyle i w zimnym środowisku.

Septoplastyka z konchoplastyką –  operacja korekcyjna przegrody nosa z plastyką małżowin nosowych dolnych.

Wskazany w przypadku, gdy upośledzenie drożności nosa spowodowane jest zarówno skrzywieniem przegrody nosa jak i przerostem małżowin nosowych dolnych.

Frenotomia – podcięcie wędzidełka języka.

Zabieg wykonywany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych w przypadku skróconego wędzidełka języka. Wędzidełko jest strukturą tkankową, znajdującą się między powierzchnią brzuszną języka a dnem jamy ustnej. Skrócone wędzidełko powoduje problemy z prawidłową wymową, przeżuwaniem pokarmów oraz utrzymaniem higieny jamy ustnej. Zabieg chirurgiczny jest prostym, praktycznie bezbolesnym, a co najważniejsze – skutecznym rozwiązaniem. Skrócone wędzidełko może powodować utrudnienia już w pierwszych tygodniach życia, kiedy noworodki mają problemy ze ssaniem pokarmu. Takie trudności często przeradzają się również w problemy z połykaniem pokarmów stałych przy rozszerzaniu diety. Krótkie wędzidełko języka może spowodować także wady zgryzu, a w następstwie choroby zębów i przyzębia. Istotnym problemem u osób z krótkim wędzidełkiem są wady wymowy. Podcięcie wędzidełka wymaga podania znieczulenia miejscowego. Wędzidełko jest podcinane przy użyciu nożyczek lub lasera.

Koagulacja krwawiących naczyń przegrody nosa z użyciem plazmy argonowej.

Wskazaniem do zabiegu są nawracające krwawienia z nosa. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesny dla pacjenta.

Usuwanie zmian przerostowych: brodawczaków, włókniaków z małżowiny usznej, nosa, jamy ustne, gardła.

Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym przy użyciu klasycznych narzędzi lub laserCO2.

Plastyka języczka-zmniejszenie rozmiarów przerośniętego języczka.

Zabieg polega na skróceniu języczka poprzez odcięcie jego dystalnej części-przerośniętej końcówki. Zabieg wykonuje się metodą klasyczną, przy użyciu elektrokoagulacji lub lasera CO2. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesny dla pacjenta.

FAQ

Jak wygląda porada laryngologiczna i czy należy się bać badania laryngologicznego?

Porada laryngologiczna składa się z badania podmiotowego pacjenta – wywiad lekarski oraz badania przedmiotowego-właściwe badanie laryngologiczne.

 

Podczas badania laryngolog ogląda uszy, nos, jamę ustną, gardło i krtań pacjenta przy pomocy klasycznego instrumentarium. Dodatkowym badaniem pomocniczym dla lekarza jest badanie endoskopowe, czyli badanie przy użyciu giętkiego nasofiberoskopu- jest to wąski przewód z kamerą. Przy pomocy endoskopu można uwidocznić trudniej dostępne podczas badania klasycznego okolice- nozdrza tylne, nosogardło, gardło dolne czy krtań. To przy pomocy nasofiberoskopu odbywa się właśnie ocena migdałka gardłowego (trzeciego migdałka) u dzieci. Badanie przy pomocy endoskopu odbywa się przez nos i nie jest badaniem bolesnym. Istnieje opcja znieczulenia przewodów nosowych przed badaniem przy użyciu środków miejscowo znieczulających.

Czy przed badaniem laryngologicznym należy się specjalnie przygotować?

Nie jest konieczne zastosowanie specjalnych procedur przed badaniem laryngologicznym. Zaleca się niespożywanie pokarmów tuż przed badaniem oraz zachowanie standardowej toalety jamy ustnej.

Czy podcięcie wędzidełka języka(frenotomia) może odbyć się na pierwszej wizycie?

Tak, jeżeli są wskazania do podcięcia wędzidełka języka, kwalifikacja i zabieg mogą odbyć się czasie tej samej wizyty.

Jeżeli podczas rejestracji na wizytę laryngologiczną personel placówki otrzyma informację o możliwości wykonania zabiegu frenotomii pacjent otrzyma drogą elektroniczną odpowiednie zalecenia dotyczące przygotowania się do tego zabiegu. 

W jakim znieczuleniu wykonywane są zabiegi w Wrocław Medical Center?

Dysponujemy możliwością znieczulenia zarówno miejscowego jak i znieczulenia ogólnego. Rodzaj znieczulenia dostosowany jest do rozległości i długości zabiegu, drobne zabiegi laryngologiczne takie jak: usunięcie niewielkich zmian z błon śluzowych nosa, jamy ustnej czy gardła, zabieg zmniejszenia małżowin nosowych, frenotomia, elektrokoagulacja poszerzonych naczyń przegrody nosa odbywają się zazwyczaj w zniczuleniu miejscowym. Adenotomia, tonsillectomia, plastyka przegrody nosa czy zabieg frenotomii wymagający dodatkowych procedur chirurgicznych odbywają się w znieczuleniu ogólnym pacjenta.

Czy do zabiegu laryngologicznego należy się szczególnie przygotować?

Tak, przede wszystkim pacjent konsultowany i kwalifikowany do zabiegu u lekarza pracującego poza Wrocław Medical Center powinien zostać umówiony na wizytę kwalifikująca w naszej placówce. Podczas takiej wizyty lekarz dokładnie wyjaśnia na czym będzie polegał zabieg, w jakim znieczuleniu się odbędzie i jak będzie wyglądała rekonwalescencja pozabiegowa. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o towarzyszących chorobach przewlekłych, zażywanych lekach czy uczuleniach. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi oraz może zaistnieć konieczność wykonania konsultacji u innych specjalistów- w przypadku towarzyszących chorób przewlekłych.

Czy na wizytę laryngologiczną należy zgłosić się wcześniej?

Jeżeli istnieje taka możliwość pacjent powinien zgłosić się na wizytę około 5 min wcześniej przed planowanym terminem celem dopełnienia formalności w rejestracji.

Rejestracja

W celu umówienia wizyty prosimy

o kontakt telefoniczny  +48 71 377 35 55.

Rejestracja czynna:

poniedziałek – piątek 9.00-20.00